۰
انواع کشمش

انواع کشمش از نظر نحوه تولید

از نظر نحوه تولید انواع کشمش را می توان به چهار دسته تقسیم نمود که شرح زیر می باشند .

  • کشمش سایه خشک

کشمش سایه خشک گونه ایی از انواع کشمش بدن دانه است که بصورت کاملا طبیعی و در یک فرایند دو تا سه ماهه تولید می گردد . در این روش خوشه های انگور را در محلی دور از تابش نور خورشید به وسیله بند و طناب از سقف آویزان کرده و صبر میکنند تا رطوبت انگور به تدریج در مجاورت هوای خنک از دست رفته و دانه های انگور به کشمش تبدیل شوند .

کشمش سایه خشک از طیف رنگی قهوه ایی روشن تا سبز برخوردار است ، این نوع کشمش کاملا طبیعی و ارگانیک بوده و در تولید آن از هیچگونه مواد افزودنی شیمیایی و نگهدارنده استفاده نمی شود .

انواع کشمش
کشمش سایه خشک
  • کشمش آفتابی

کشمش آفتابی نیز نوعی از انواع کشمش طبیعی می باشد . در فرایند تولید کشمش آفتابی نیز هیچگونه مواد افزودنی استفاده نمی گردد .

برای تولید کشمش آفتابی خوشه های انگور را روی زمین و در برابر تابش مستقیم نور خورشید قرار میدهند تا با گذشت چند روز این دانه های انگور به کشمشی خوش طعم به رنگ قهوه ایی تیره تبدیل شود . یکی از تفاوت های کشمش آفتابی با انواع کشمش سایه خشک در مدت زمان مورد نیاز برای تولید است . کشمش آفتابی به دلیل واقع شده در نور و حرارت خورشید در زمان بسیار کمتری ( بین ۲ تا سه هفته ) آماده می شود .

انواع کشمش
کشمش آفتابی ( آفتاب خشک)

انواع مختف انگور دانه دار و بدون دانه ممکن است به روش آفتابی ( آفتاب خشک ) تولید شوند که از مشهور ترین آنها می توان به : کشمش پلویی ، مویز فخری ، مویز سیاه شانی ، مویز رطبی اشاره نمود .

انواع کشمش
کشمش آفتابی
  • کشمش تیزابی ( سلطانا )

دسته دیگر از انواع کشمش ، کشمش تیزابی می باشد . همانگونه که از نام این محصول مشخص است ، در فرایند تولید کشمش تیزابی از ماده شیمیایی تیزاب استفاده می گردد . در این روش ابتدا خوشه های انگور را به تیزاب آغشته نم.ده و سپس در نور آفتاب پهن می کنند .

استفاده از تیزاب به دلیل ایجاد سرعت در فرایند تولید میباشد ، در روش خشک نمودن کشمش با تیزاب در چند روز دانه های انگور به کشمش تبدیل میگردد . کشمش تیزابی دارای رنگ قهوه ایی روشن است .

همانطور که گفته شد از تیزاب برای سرعت بخشیدن به عمل خشک شدن میوه ها و در نتیجه کاهش ضایعات آنها استفاده می شود. محلول تیزابی که هم اکنون توسط تولیدکنندگان خشکبار مورد استفاده قرار می گیرد علاوه بر این که با ایجاد منافذ بر روی میوه از پوسیدگی و خراب شدن میوه جلوگیری می کند، برای ضد عفونی کردن محصول نهایی نیز استفاده می شود. به بیان دیگر می توان گفت محلول تیزاب در واقع به عنوان یک عامل ضد عفونی کننده و همچنین یک کاتالیزگر فرآیند تبخیر استفاده می شود. برای تهیه محلول جدید تیزاب به جای آب سنگ شغار از آب و پودر مخصوص و یک روغن مخصوص استفاده می شود. به این ترتیب استفاده از سنگ شغار یک روش طبیعی و قدیمی بود، اما در حال حاضر از تیزاب شیمیایی استفاده می شود.

در برخی از سایت ها در خصوص مضر بودن خشکبار تیزابی مطالبی منتشر گردیده است چرا که این ماده می تواند با هموگلوبین خون ترکیب می شود و می تواند بیماریهای خطرناکی را به دنبال داشته باشد. اما شایان ذکر است که شیمیایی بودن تیزاب دلیلی بر مضر بودن آن نیست. زیرا تولیدکنندگان معتبر و به نام خشکبار تیزابی این محلول شیمیایی را از آب و پودر کربنات پتاسیم خوراکی و روغن سبزه تهیه می کنند که همه این موراد زیر نظر بهداشت تولید شده و به صورت خوراکی هستند و نباید با مواد شیمیایی صنعتی اشتباه گرفته شوند. کربنات پتاسیم خوراکی موجب ایجاد شیارهای ریز روی سطح میوه و خروج سریع تر آب گردیده و روغن سبزه نیز سبب نرم شدن میوه خشک می‌شود. به این ترتیب تیزابی که برای تولید خشکبار استفاده می گردد با تیزاب صنعتی کاملا متفاوت است. بنابراین خاصیت قلیایی موجود در تیزاب شیمیایی برای انسان مضر نیست و با خشک شدن انگور، محلول تیزاب نیز به تدریج تبخیر شده و بی اثر می گردد. به هر حال با وجود اینکه بهترین حالت خشک کردن خشکبار به صورت طبیعی است ولی دقت کنید که با تیزاب صنعتی نیز خشک نشده باشند. نمونه بارز آن کشمش های تیزابی است.

  • کشمش طلایی ( انگوری )

کشمش طلایی نوعی از انواع کشمش بدون دانه با رنگ زرد طلایی می باشد که برای حصول به این رنگ از دود گوگرد استفاده شده است . استفاده از دود گوگرد علاوه بر تسریع در فرایند خشک نموده دانه انگور موجب تولید زنگ بسیار زیبای طلایی می شود .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X